Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

czwartek, 10 lipca 2014

Q&A part one

Kilka dni temu dostałem mailem zestaw ciekawych pytań, na które postaram się odpowiedzieć w kolejnych wpisach. Na pierwszy ogień pójdą pytania od Krzysztofa:

Witam!

Trafiłem na Pana blog dzięki wywiadowi na youtube, podoba mi się Pańska koncepcja inwestowania w spółki dywidendowe, w tym spółki z GPW, i w związku blogiem i wywiadem mam kilka pytań:

1. Z jakiego brokera korzysta Pan obecnie, KBC zostało zamknięte, a rachunki przeniesiono do BOSia. BOŚ nie chwali się tym, że pozwala na obrót opcjami na giełdach zagranicznych, kiedyś dowiadywałem się w tej sprawie w BZWBK i odpowiedzieli, że nie oferują opcji. Ostatnio SaxoBank ogłasza, że dodał do swojej oferty opcje na akcje. Z tego co pamiętam to KBC miało znacznie wyższe prowizje od brokerów amerykańskich, niestety dla nas dostępny jest jedynie Interactive Brokers, TOS nie otwiera kont obywatelom Polski, o dziwo Ukraińcy mogą tam otworzyć konto (pewnie są w jakiejś lepszej unii).
Obecnie jestem wciąż klientem KBC i rozważam jedną z dwóch opcji:
 1. Przeniesienie się do belgijskiego oddziału tego DM (niższe prowizje na obrót opcjami, wyższe na akcje i wyższe podatki od dywidend)
 2. Korzystanie z niedawno otwartego rachunku w IB (bardzo niskie prowizje, zupełnie nowy system do "ogarnięcia", czas transferu aktywów)
Z pozostałych DM wymienionych przez Ciebie - BOŚ faktycznie od jakiegoś roku "pracuje" nad opcjami za granicą i idzie im to frustrująco powoli. Natomiast pewnie ich opieszałość tłumaczy nieoficjalne info jakie otrzymałem o ilości osób, które korzystały z opcji na akcje w polskim oddziale KBC - mówiąc w skrócie nie były to duże liczby.

Saxo natomiast faktycznie wprowadził opcje na akcje, niestety jest ich dość mało, a prowizje są raczej wysokie. Na pewno będę się uważnie przyglądał ich ofercie, natomiast na razie jest dla mnie zbyt uboga.

Poza tym BOŚ w ogóle nie oferuje wielowalutowego konta, natomiast Saxo w mocno ograniczonym zakresie. 
2. Jak z rozliczeniem podatku, czy Urząd Skarbowy interesuje się szczególnie dochodami z zagranicy? Co z różnym opodatkowaniem dywidendy w US i w Polsce? Jak opodatkowują dywidendy brokerzy zagraniczni?
Jak do tej pory nadmiernego zainteresowania skarbówki nie zauważyłem. W ciągu ostatnich pięciu lat raz zostałem wezwany żeby dostarczyć zestawienie na podstawie którego wpisałem do pitu takie a nie inne kwoty i to w zasadzie tyle.

Natomiast dywidendy z zagranicy to odrębny temat. I do tego całkiem spory. Skoncentruję się na rynku amerykańskim - po wypełnieniu formularza W8BEN dom maklerski odprowadza za mnie 15% od dywidendy a następne 4pp muszę zapłacić w kolejnym roku (jak zwykły PIT) do polskiego US - te 4pp wykazuje się w części K pitu 36. Więc jeżeli na pit 36 potrafisz wygenerować koszty, to możesz w efekcie zapłacić niższy podatek od dywidend. Pit 36 uzupełniam na podstawie zestawienia od swojego DM.

Natomiast niektóre kraję mają podpisane ze Stanami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (m.in UK i Hong Kong) i wtedy od dywidend spółek z siedzibą w tych krajach w USA płacisz 0% i pełne 19% wykazujesz na polskim Pit 36 do kwietnia kolejnego roku.

Poza tym funkcjonują programy typu DRIP i SCRIP w ramach których spółka zamiast płacić Ci dywidendę w formie gotówki, płaci emitując bądź "przelewając" skupione z rynku akcje. W tej sytuacji koszt nabycia akcji wynosi 0 i podatek płacisz dopiero po sprzedaży tychże - dodatkowo wtedy podatek zostanie wykazany na pit 38 i formalnie dywidenda będzie łączyła się z zyskami i/lub stratami ze sprzedaży akcji i pochodnych. DRIPy i SCRIPy można też stosować do spółek zagranicznych notowanych na giełdach amerykańskich - np. od dywidendy od Santandera (Hiszpania) teoretycznie powinienem odprowadzić ryczałt 21% (i wtedy nie muszę dopłacać w Polsce ale też nie mogę domagać się zwrotu teoretycznie nadpłaconego podatku), natomiast ja biorę dywidendę w formie akcji i płacę 0% z góry, reszta po sprzedaży akcji (o ile kiedyś je sprzedam) zostanie wykazana w pit 38.
3. Gdzie można znaleźć taką fajną historię dywidend dla spółek zagranicznych jak była zaprezentowana w jednym z wpisów na blogu dla Vodafone, czy jest gdzieś zestawienie przyszłych dywidend dla rynku amerykańskiego?
Doskonałym źródłem informacji o spółkach dywidendowych jest serwis prowadzony przez Davida Fischera. Poza tym polecam screener google lub microsoftu. Na wykresach można sprawdzić do kilkunastu/kilkudziesięciu lat wstecz wypłacane dywidendy. Oczywiście spółki na swoich stronach zazwyczaj też takie informacje podają - np Colgate Palmolive. Również dość przydatny nawet w swojej darmowej wersji jest portal Dividend.com albo ycharts. Przyszłego zestawienia nie ma ponieważ spółki co kwartał (najczęściej) ogłaszają poziom bieżącej dywidendy. W zasadzie nie spotkałem się z tym, żeby spółka deklarowała z góry o ile podniesie wypłaty w kolejnych latach. Stąd też w większości wypadków wiadomo mniej więcej z dwu- trzy miesięcznym wyprzedzeniem jakie dywidendy odstaniemy od poszczególnych spółek.

16 komentarzy:

 1. "Korzystanie z niedawno otwartego rachunku w IB" - co to jest "IB"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interactive Brokers - sorki czasem z rozpędu zapominam, że nie wszyscy siedzą w temacie :)

   Usuń
 2. Odnośnie podatku od dywidend to z BOS jest problem- oni oficjalnie na swej stronie podaja że od dywidend od akcji USA pobierają 30% mimo że jest porozumienie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, aczkolwiek problem dotyczy bodajże rynku amerykańskiego ze względu na to iż BOS korzysta z rachunku typu Omnibus i amerykański IRS twierdzi, że nie ma możliwości ocenienia do kogo faktycznie trafiają środki z dywidend. Podobno ma to być poprawione jeszcze w tym roku

   Usuń
 3. Artykuł naprawdę wysokich lotów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy możecie coś powiedzieć na temat tego nowego brokera w Polsce - DeGiro? To jacyś Holendrzy i mają mega konkurencyjne stawki.

  OdpowiedzUsuń
 5. U jakich polskich brokerów sa programy DRIP?

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie bardziej ciekawi handlowanie na bazie algorytmów

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdzie się Pan podziewa Panie Bartku? Czekamy na artykuły

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam serdecznie,
  Dziękuję za ten artykuł. Zwłaszca, że przy okazji dowiedziałem się o sprawie z pit 38.

  Wszystkiego najlepszego w 2017 roku.
  Pozdrawiam serdecznie,
  ale.kow

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć,
  Jeśli chodzi o offset to ja korzystam we Wrocławiu z http://www.reprotechnika.pl/druk-offsetowy-cennik/ulotki-offsetowe-a5.html i jestem bardzo zadowolony. Usługa jest jak najbardziej profesjonalna, a ceny naprawdę przyzwoite. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja swój pierwszy kapitał zdobyłem oszczędzając przez cały rok. W ten sposób zdobyłem 5000 zł. Obecnie sukcesywnie powoli powiększam swój kapitał, jednak dalej oszczędzam nawet na takich rzeczach jak żywność. Korzystam z promocji i wyprzedaży. Wam polecam apkę https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ricosti.gazetka&hl=pl. Jeżeli również kompletujecie pierwszy kapitał, mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A czy nieruchomościami też się zajmujesz? Zastanawiam się by również wejść na ten rynek. Rozważam, by kupić mieszkanie pod wrocławiem. Ceny są niższe. Pytanie czy łatwo znaleźć najemcę na nieruchomości oddalone powiedzmy 20 km od centrum Wrocławia?

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem bardzo ciekawa pańskiej opinii na temat pożyczek przez internet. Czy kiedykolwiek zaciągał pan taką pożyczkę? Powiem szczerze, że osobiście nieraz korzystałam z pożyczek i nigdy nie odbiło się to negatywnie na mojej historii finansowej. Wystarczy pożyczać z głową i szukać najlepszych ofert.

  OdpowiedzUsuń
 13. Najlepiej inwestować w stolicy, chociaż od niedawna Wrocław króluje w ratingach pod względem wzrostu cen w tym regionie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zgadzam się, inwestowanie w większych miastach co prawda wiąże się z większym kosztem, ale pozwala osiągnąć znacznie większy zysk.

  OdpowiedzUsuń