Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

niedziela, 12 czerwca 2011

Nie dla opcji na IKE

Udało mi się potwierdzić, że nie będzie możliwości wykorzystania opcji na akcje (ani opcji w ogóle) na rachunkach IKE. Jednocześnie Giełda nie planuje wpływać na ustawodawcę w celu zmiany przepisów. Biorąc pod uwagę iż w 2010 roku było 792,5 tyś kont IKE, na których zgromadzono łącznie 2,7 mld PLN (w tym ok 0.5mld na IKE rachunkach maklerskich), nie jest to bardzo łakomy kąsek dla GPW, więc nie ma się co dziwić, że Ludwik i ekipa ma w głębokim poważaniu właścicieli IKE (nie żeby do indywidualnych ogółem mieli lepsze podejście). Mimo wszystko od czasu do czasu marzy mi się choćby śladowy lobbing Giełdy na rzecz polepszenia warunków obrotu.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że w USA na kontach emerytalnych typu IRA i IRS (odpowiedniki naszego IKE), obrót opcjami jest możliwy, chociaż nie wolno wystawiać tzw "nagich pozycji" a więc takich, które nie mają zabezpieczenia w postaci instrumentu bazowego.

5 komentarzy:

 1. znasz jakiegos brokera w uk z opcjami na akcje

  OdpowiedzUsuń
 2. @marcin, nie specjalnie się orientuję w brokerach angielskich. Mogę Ci tylko powiedzieć, że polskim brokerem, który umożliwia obrót opcjami na rynkch zagranicznych jest KBC Securities - to biuro jest własnością belgijskiego KBC, więc całkiem możliwe, że w UK też mają jakieś oddziały.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja teraz mam konto w ig index maja tam duzo opcji ale wlasnie nic na akcje,a to kbc to jakie tam oferuja te opcje jakbys mogl po krotce napisac

  OdpowiedzUsuń
 4. Testuję ich od kilku tygodni i z tego co widzę są dostępne opcje na akcje, indeksy, etfy, towary itp. Z rynków możesz handlować na parkietach:
  - prawie cała Europa (Paryż, Londyn, Madryt, Bruksela, Amsterdam, Mediolan, Frankfurt, Zurych, Sztokholm, Wiedeń, Kopenhaga, Oslo, Helsinki, Lizbona, Praga, Bukareszt, Budapeszt no i Wawa),
  - USA i Kanada,
  - trochę Azji (np Tajlandia),
  - chyba Turcja,

  Ja korzystam z Wawy, USów i Kanady i mam dostęp do wszystkich instrumentów, jakie są dostępne na tych rynkach (za wyjątkiem kontraktów). Jeżeli nie widzisz na liście danego instrumentu, a jest notowany na konkretnym rynku, to po telefonie do biura zazwyczaj dopisują papier i możesz handlować.

  Jeżeli chodzi o prowizje w USA, to są na poziomie amerykańskich dyskontów z droższej półki, a dla mnie zaletą jest pit dla fiskusa, który od nich dostanę pod koniec roku "giełdowego".

  OdpowiedzUsuń
 5. calkiem ciekawa oferta chyba lepsza od xtb ,chyba se zobacze demo u nich najpierw,dzieki za info

  OdpowiedzUsuń