Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

czwartek, 26 kwietnia 2012

Pospekulujmy: BOŚ

19 kwietnia b.r. upłynął termin składania zapisów na akcje serii P BOŚ Banku - jednego z najmniejszych i chyba najbardziej zapomnianego z banków na warszawskim parkiecie. Zapomnienie nie dziwi zanadto szczególnie, że bank nie popisuje się wynikami:

- P/E: 12.7
- P/BV: 0.7
- wskaźnik kredytów zagrożonych 4.8% (+23% r/r) vs 3.0% w takim Getin Noblu

Historycznie kurs zachowywał się słabo na tle innych banków:
BOS VS PKO PEO BHW BSK
BOS vs WIG banki

A dodajmy do tego jeszcze wypłacaną przez inne banki dywidendę (BOŚ się w takie rzeczy nie bawi) i otrzymamy obraz kompletnej nędzy i rozpaczy. Co mnie w takim razie skusiło do złożenia zapisu?

Po pierwsze działania stabilizacyjne - które mogą być prowadzone do 30 dni od debiutu praw na GPW i do 15% liczby emitowanych akcji. Dotychczas takie działania powodowały, że inwestycję można było zakończyć w miarę bezpiecznie w okresie kiedy były one przeprowadzane.

Po drugie cena - rzadko się zdarza, żeby w przypadku nowej emisji z niższą ceną niż rynkowa, kurs na giełdzie nie reagował. Tymczasem ogłoszono maksymalną cenę emisji na poziomie 45 PLN, a kurs na GPW uparcie pozostawał na poziomie 47-48 PLN. Co więcej nawet po ogłoszeniu redukcji ceny emisji do 35 PLN, cena rynkowa wciąż jest powyżej 45 PLN. A mówimy tu o znaczącym pakiecie akcji, bo nowa emisja stanowi ok 28% akcji spółki (liczonej już po podwyższeniu kapitału).

Ciekawy jestem, jak się zachowa kurs BOSia na debiucie (4 maja b.r.). Oczywiście sporym czynnikiem ryzyka przy wychodzeniu z tej spekulacji jest bardzo niska płynność na spółce, która jest na poziomie kilkunastu/ kilkudziesięciu tysięcy złotych dziennie.

Za zwrócenie mojej uwagi na BOSia i wymianę przemyśleń dziękuję zaprzyjaźnionemu blogerowi Zdzichowi (a jak stracę, to się policzymy na Wall Street :P )

Ostateczne warunki emisji:
Cena emisyjna: 35 PLN
Redukcja: 20.50%
Debiut: 4.V.2012

6 komentarzy:

 1. Właśnie się zalogowałem by dodać wpisa o BOŚiu a tu Bartek już temat 'zapodał' ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. No ba, ale zostawiłem Ci trochę miejsca, żebyś też miał coś do naskrobania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzomalo jest wypowiedzi o tym bosiu na forach, ciekawe jaki bedzie kurs akcji 4.05 :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na BOSiu na razie tylko niewielki plus na PDA ale coś się rusza. Zobaczymy, może fundy dźwigną kursem jak dostaną cash z wezwania na BGŻ. To w końcu bardzo podobna pozycja do portfela.

  OdpowiedzUsuń
 5. w końcu się nie zdecydowałem po 45 bo stwierdziłem że nie wiadomo co stanie się gdy kurs nabierze płynności, natomiast w końcu nie dowiedziałem się o spadku c. emisyjnej do 35, chociaż nie wiem co bym zrobił po tym info :) Ogólnie BOS nie przypadł mi do gustu przez nieciekawą przeszłość (afera z rachunkiem powierniczym) i tylko 1 ciekawy dział - biuro maklerskie.

  OdpowiedzUsuń
 6. BOŚ nie jest aż taki zły, zobaczymy jak sytuacja się rozwinie. A co do tego, że biuro maklerskie jest porządne to pełna zgoda! Chociaż mogliby poprawić ofertę na rynki zagraniczne :)

  OdpowiedzUsuń