Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

niedziela, 30 marca 2014

IKE 2014

Od ostatniej aktualizacji konta IKE minęło już ponad pół roku, zatem czas nadrobić zaległości. Tym bardziej, że dzięki zawierusze na Krymie limit wpłat na 2014 (11 238 PLN) został prawie w całości zainwestowany. Poniżej tradycyjnie tabelka z aktywami:


Zielonym kolorem wyróżniłem nowe nabytki. Jak widać kupiło mi się dodatkowy pakiet Duona zresztą, kupiło mi się go również na normalnym rachunku maklerskim, co jest o tyle istotne, że jest to pierwszy zakup na polskim parkiecie od prawie roku w ramach konta innego niż IKE.DUO po raz kolejny pokazał niezłe wyniki. Liberalizacja rynku postępuje nawet nieco szybciej niż można by się było spodziewać. Na poziomie obecnych wyników spółka nie jest tania, aczkolwiek na podstawie prognozowanego EPS za 2014 P/E wyniesie coś kole 10.

Poza Duonem, do portfela wpadły:
 • Bank Handlowy - pod "normalne" dla tego banku dywidendy - najbliższa wyniesie 7.15 PLN i da yield on cost na poziomie 7.4%.
 • Kruk - tradycyjnie spółka prezentuje wyśmienite wyniki - zamierzałem kupić wcześniej ale w 2013 mi uciekła, a później skończyły mi się środki na IKE dlatego dopiero teraz.
 • GPW - no i właśnie. Mam z tą spółką największy problem, tym niemniej jak na serwerownię z monopolem jest w miarę OK. Dodatkowo na całym świecie obserwujemy przechodzenie instrumentów finansowych z rynku OTC na regulowany i pomimo całej swojej nieudolności, zarząd giełdy usiłuje tak się ustawić, żeby cokolwiek z tego było. Poza tym przed spółką nowe możliwości otwierają się w związku z chęciami wprowadzenia nowych instrumentów pochodnych. No cóż, kibicuję im od dwóch lat, to mogę kibicować dalej.
 • Presco - pół tradycyjnego pakietu - spółka nie była ostatnio obecna na rynku pakietów wierzytelności bo, jak sama stwierdziła, ceny oderwały się od rzeczywistości. Wydaje mi się, że rynek ukarał PRE nieco zbyt dotkliwie, aczkolwiek jak widać mój timing nie był wyśmienity.
 • ITG - również połóweczka tradycyjnego pakietu. Spółka z ciekawym story, obecnie bardzo droga, tym niemniej po wyjęciu kasy na inwestycje okazuje się w miarę tania. Oczywiście pytanie na ile kasa z inwestycji zwróci się w przyszłości. 
Natomiast żółtą kartkę otrzymuje 4FM - postanowiłem dać spółce szansę do kolejnego raportu. Obecnie po rocznym 2013 jestem zawiedziony, tym bardziej, że 4FM ogłosiła plan przekazania zaledwie 30% Zn na dywidendę (poprzednio 100%). W 2013 Zn spadł r/r o 15%

Za resztki kapitału być może się skuszę na:
 • ACP
 • CDR (muszę się przyjrzeć na jaki sukces W3 liczy rynek).
 • MAG - spółka zadeklarowała chęć wypłacania dywidendy począwszy od roku 2015 (z zysku za 2014). Poza tym mam wrażenie, że przy P/E = 12 spółka jest bardzo mocno niedoszacowana jeżeli przyjrzeć się w jakim tempie poprawia wyniki. 

13 komentarzy:

 1. Widzę ,że windykatorzy to znaczna część portfela, a ja posiadam FFI , lecz nie chce rosnąć.
  Proszę mnie naprowadzić ,co z tą spółką jest nie tak.
  wik6

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy,

   windykatorzy to nowy nabytek za mniej niż 5% portfela, więc nie tak ich znowu dużo. Natomiast co do FFI to jest tu problem jak z każdym windykatorem. Chodzi o sposób wyliczania Zn. W olbrzymim uproszczeniu każda spółka z branży nabywając pakiet wierzytelności szacuje własnym (tzn, że każda innym, a na dodatek nie ma jednego uniwersalnego) modelem dochodowość takiego pakietu i na tej podstawie ustalany jest zysk. Model modelem, a rzeczywistość rzeczywistością i prawdziwa dochodowość pakietu może okazać się znacząco niższa. FFI z jednej strony pokazuje niezłe wyniki ale niestety nie są one za bardzo poparte tym, co widać w RPP w działalności operacyjnej. Tak więc moim zdaniem rynek uznaje, że wyniki FFI są mocno papierowe i nie daje im do końca wiary

   Usuń
  2. Dzięki.

   Usuń
 2. Bartku, czy Presco to TE akcje? Znaczy, dokupujesz czy sprzedajesz? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieee, TE papiery są z nyski więc to nie presco. Chyba, że cichaczem się przenieśli :)

   Na razie czekam z małym pakietem i podziwiam trafność powiedzenia "nie łap spadających noży" ;)

   Usuń
 3. P.S. Defensywne podejście Presco zachęciło mnie by spojrzeć na ich obligacje - W6M+5,2% za papiery PRE0814 po 100,5% są myślę dobrą alternatywą dla papierów Getinu, tak na krótki termin. Jest tylko kwestia nominału - 10k.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiesz, ja to mam wątpliwości czy warto się skusić na papiery, które mają termin do wykupu poniżej 1.5 roku. Trzymając je do wykupu bierzemy na klatę ryzyko upadłości. Niee, to nie dla mnie

   Usuń
  2. Ja to widzę na odwrót: jeśli wyniki się pogarszają, wyceny papierów lecą. Mając papiery z wykupem za pół roku, mamy mniejsze ryzyko na tak znaczące pogorszenie wyników że grozi niewypłacalność, niż jeśli byśmy mieli wykup za 2 lata.

   Usuń
  3. Będziemy się jednak pięknie różnić w tym temacie :) Bo uważam, że do 18 mcy bardzo mocno obciążają Cię koszty - prowizja, zakup odsetek, ryczałt podatkowy itp. Plus bierzesz na klatę tą niewypłacalność a do zgarnięcia masz defacto 4-4.5% zamiast 6% wynikających z kuponu.

   Usuń
  4. Aaa no i nie wspominam o tym, że im bliżej wykupu tym te obligi jednak tanieją. Więc jak będziesz chciał sprzedać wcześniej, to może być, że wyjdziesz na 0 albo nawet pod kreską.

   Usuń
 4. Ja również mam IKE.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przypadkiem natrafiłem na Twojego bloga i postanowiłem zostawić komentarz. Otóż moje składki w ZUSie nie są zbyt duże, dlatego podobnie jak Ty, chcę założyć IKE. Myślę, że byłbym w stanie wpłacać po 400 złotych miesięcznie. Czy mógłbyś mi doradzić jakie IKE jest w tej chwili najbezpieczniejsze i najlepsze? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiesz, z kontem ike najbardziej liczy się to, czego dokładnie oczekujesz. Ja mam w miarę tanie (dla członków sii) i nie zależy mi na żadnych analizach czy rekomendacjach od biura, nie oczekuję też żadnego rozbudowanego narzędzia do analizy stopy zwrotu ani dostępu do narzędzi AT. Pod tym względem bzwbk spełnia wszelkie mogę oczekiwania

  OdpowiedzUsuń