Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

środa, 9 grudnia 2009

Euro-dolarowa bonanza

Dostałem sporo pytań (i wątpliwości) dlaczego od kilku miesięcy obstawiałem spadki na parze EUR/USD. Dla dociekliwych postaram się opisać, jak grać w specyficznym trendzie bocznym. A więc galopem przez rynek:

Szybki rzut oka na wykres EUR/USD w ujęciu 4-ro godzinnym:


Z jednej strony klasyczny trend boczny, który u większości inwestorów wywołuje czkawkę (nie wiedzieć dlaczego), z drugiej dwa ważne poziomy. Linie 1.4850 i 1.5050 to tzw linie bipolarne, co oznacza, że najpierw są ważnym oporem, a następnie stają się istotnym wsparciem. Klasyka gry pod trend boczny mówi, że powinno się kupować 15-25% przed dolnym ograniczeniem kanału, a sprzedawać 15-25% przed górnym, dzięki czemu dostajemy do gry ok 50-70% kanału trendu, a jednocześnie ilość zawartych transakcji znacząco rośnie. Klasyka mówi również: stawiaj stop losy. Tyle klasyki. Rozsądek mówi, że jeżeli wszyscy na rynku się czegoś spodziewają, to będzie dokładnie na odwrót. Podejdźmy do sprawy inaczej. Zamiast SL można stosować hedge, a więc krótką na zielonym zabezpieczamy pozycją długa na walucie silnie z nim dodatnio skorelowaną. Czy to działa? Zobaczmy korelację pomiędzy EUR/USD, a EUR/PLN:Wyraźnie widać, że w ciągu ostatnich miesięcy korelacja pomiędzy dolarem, a złotym jest silnie ujemna (a więc umacniający się dolar powoduje osłabienie złotego). Pamiętajmy jednak o ryzyku, nie zawsze dolar był ujemnie skorelowany ze złotym. Perspektywa 10-cio letnia:Ok, a więc podsumowując: możemy sobie podarować SL tak długo, jak długo dolar i złoty są ujemnie skorelowane oraz jeżeli zabezpieczamy elki na dolarze elkami na złotym. Dlaczego? Ponieważ gdyby dolar dalej się osłabiał (wbrew przewidywaniom), to straty z tego tytułu pokryje umacniający się złoty. Skoro jednak nie stawiamy SL, to wypada sobie zadać pytanie, która waluta będzie "lepsza" w prognozowanym kierunku. Historyczne minimum dolara wobec euro przypada na poziom 1.6036, a historyczne minimum euro wobec złotego to poniżej 3.5. Więcej przestrzeni jest po stronie złotego, a więc ta pozycja powinna generalnie dominować w strategii. Bonus hedgowania pozycji jest oczywisty - nie ma potrzeby realizowania strat, mniej błędnych decyzji, a zatem lepszy wynik na koniec.

Sposób zajmowania pozycji. Zamiast stosować się do klasyki gatunku najlepiej jest zmodyfikować postępowanie tak, aby zwiększyć ilość wykonywanych transakcji i złapać co najmniej 50% dużego ruchu na jednej pozycji i wielokrotność całego ruchu za pomocą serii "małych TP". A więc podzielmy obszar 1.49 - 1.50 na 5 obszarów po 20 pipsów (pokazuję mały wycinek całego okresu, w którym można było zarabiać dzięki opisywanej strategii):Jak widać sprzedając od 1.4920 do 1.5000 co 20 pipsów z TP 20 pipsów niżej możemy zwiększyć ilość transakcji prawie dwukrotnie, a co za tym idzie powiększając nasz ostateczny zysk. Pozycja otwarta jako 3 lub 4 powinna być zdublowana, tak aby kopia miała TP 100-150 pipsów niżej, dzięki czemu dało się złapać kilkanaście ruchów po 20pipsów i jeden ruch za 100-150 pipsów. Analogicznie należało postępować w sytuacji przebicia poziomu 1.5050 i 1.5100 (przesuwamy poziom wejścia na 1.4950, 1.5000 i dalej realizujemy zadaną strategię). Dużym minusem strategii była konieczność nastawiania alarmów na platformie i zawierania transakcji po godzinie 24.00. Generalnie "mała łyżeczka" sprawdza się doskonale w sytuacji pary walutowej, którą możemy łatwo "zahedgować" i która konsoliduje się przy psychologicznej barierze (to dość istotny warunek, ponieważ "okrągłe bariery" są często ważniejszym obszarem niż niejedna znana formacja AT).

5 komentarzy:

 1. Dzięki Bartku, b.fajny tekst.
  A zakładasz SL na EURPLN ? Bo w sytuacji jak dzisiaj - bardzo szybko weszłyby TP z EURUSD, nie złapałyby się nowe zlecenia i pogłębiałaby się strata na EURPLN. Refleks czy może SL ?

  OdpowiedzUsuń
 2. I jeszcze zakładając że zlecenia na EURUSD byłyby po 0.1 lota to hedge na EURPLN stawiasz 0.5lota czy też zmieniasz w zależności od liczby pozycji (jak 2 to 0.2, jak 4 to 0.4)?

  OdpowiedzUsuń
 3. @Pedro wykorzystywałem sytuację, kiedy nowe szczyty na parze EUR/USD nie przekładały się na nowe szczyty na PLN. Od momentu kiedy EUR/USD wyszedł z konsolidacji dołem, czekam na rozwój sytuacji poza rynkiem. Rzeczą o której zapomniałem napisać jest ujemna korelacja USD z SP500 (w krótkim horyzoncie), która ostatnio się posypała. Czekam na normalizację sytuacji lub zmianę korelacji na poszczególnych walorach. Zakładając powrót do sytuacji z ostatnich miesięcy, będę wchodził znowu na rynek od poziomu 1.49-1.50. Na ostatniej falce EUR/USD wchodziłem z krokiem co 40 pipsów i TP 20 pipsów niżej, bo złoty szturmował ostatnie dno i zastanawiałem się, czy nie pokonsoliduje się figurę wyżej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście zastanawiałem się, czy dolar nie pokonsoliduje się figurę wyżej. SL na PLN nie stawiałem ale to dlatego, że ciągną się za mną od poziomu 4.55 (taki upośledzony carry-trading na EUR/PLN). Long na złotym jest u mnie stałej wielkości i nie uzależniałem go od longów na dolarze, natomiast starałem się, żeby nie mieć więcej lotów w EUR/USD niż w PLN (majors vs PLN).

  OdpowiedzUsuń
 5. Radomski serwis bezpłatnych ogłoszeń regionalnych - Radom Lokalne - Darmowe ogłoszenia Radom. Sprzedam, kupię, wynajmę w Radomiu - ogłoszenia nieruchomości Radom, komputery, korepetycje, praca w Radomiu, motoryzacja, firmy i usługi w Radomiu, ślub, wesele i inne ogłoszenia dotyczące Radomia i terenu powiatu Radomskiego. Radom Lokalne to Serwis Ogłoszeniowy gdzie bezpłatnie zamieścisz ogłoszenie kupna, sprzedaży, wynajmu, nieruchomości, pracy itp. w Radomiu. Jeżeli jesteś mieszkańcem Radomia, to nasz portal jest właśnie stworzony dla Ciebie. Szukasz specjalisty? a może chcesz sprzedać mieszkanie w Radomiu lub je wynająć, nie mogłeś lepiej trafić. W serwisie Radom Lokalne - Ogłoszenia Radom zamieścisz skuteczne ogłoszenie, które na pewno dotrze do zainteresowanego odbiorcy z Radomia lub okolic. Do zamieszczania ogłoszeń nie wymagana jest rejestracja ani logowanie, można załączyć do 8 zdjęć wraz z każdym ogłoszeniem drobnym i ofertą. Jest to również świetne miejsce do zareklamowania swojej firmy działającej na terenie powiatu Radomskiego. Zapraszamy na Radom Lokalne - Ogłoszenia drobne Radom !

  OdpowiedzUsuń