Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

sobota, 28 listopada 2009

Podsumowanie listopada

Czas na małe podsumowanko listopada. Standardowo na pierwszy ogień pójdzie rynek OTC.


Listopad zaliczam do udanych miesięcy szczególnie pod względem poprawek wprowadzonych do systemu. 21 transakcji - wszystkie zakończone z zyskiem, daje 100% skuteczności zarówno ilościowej, jak i jakościowej. Wynik miły, zobaczymy, czy uda się go utrzymać w kolejnych miesiącach. Walczyłem trochę ze SL, bo poprzednio większość strat zaliczałem przez źle postawione stopy. Najbardziej cieszy mnie fakt, że prawie cały wynik wygenerowały transakcje z listopada (50zł przypada na transakcję otwartą 22 października i zamkniętą w listopadzie). Nie ruszyłem żadnej fundamentalnej pozycji, co oznacza że główna nagroda dopiero będzie do wzięcia. Najwięcej zysku przyniósł mi złoty, który był uprzejmy odbić się od górnych linii kanałów trendu i przetestować dolne ograniczenia (najsympatyczniejsza transakcja, to short na EUR/PLN po 4.2991). Strategia na EUR/USD, którą intensywnie testuję znowu dała pozytywny rezultat, więc pewnie od stycznia wdrożę ją na pełen etat. Dużym zastrzykiem gotówki był infotrading po wiadomościach z Dubaju, dzięki któremu wypracowałem 25% forexowego wyniku, niestety trudno się spodziewać w najbliższym czasie kolejnych niespodzianek tego typu.

Wynik poprawiają:

1. Moja "lokata" w EUR/RON - w październiku przyniosła mi 3625.68zł (nie uwzględnione we wcześniejszym zestawieniu).
2. Rynek akcji ok 761 zł - spłynęła reszta dywidendy z KGHMu i sprzedałem część akcji ATO (kupno 2.15, sprzedaż 2.95).

Zatem kończę z wynikiem: 10639.2zł.

Kurs na przyszły miesiąc:
1. Zwiększenie pozycji na EUR/RON do 2.5lota będzie musiało poczekać na większą korektę na rynku, więc na razie pozostanę przy aktualnym stanie posiadania, no chyba, że sobie na święta coś dokupię :);
2. Longi na EUR/PLN przy poziomie 4.08-4.10;
3. Longi na USD/PLN 2.70-2.73;
4. Short na KGHM w okolicy 110;
5. Short na EUR/USD przy poziomie 1.51;
6. Redukcja NBL;
7. Optymalizacja podatkowa

Zamierzam zredukować pozycję w NBL, bo straciłem do tego banku cierpliwość. Wiszące połączenie z Getin bankiem widocznie nie służy naszemu szlachcicowi, więc zamierzam sprzedać 70-100% akcji Nobla, straty nie zanotuję, ale zysk będzie należał do symbolicznych. Zachowanie akcji NBL po raporcie za drugi kwartał uznaję za największą porażkę ostatnich miesięcy. Gotówkę uzyskaną ze sprzedaży prawdopodobnie zachowam bez przydziału, ewentualnie po jakiejś korekcie kopsnę sobie kilka miniWIGów. Listopadowe podsumowanie jest ostatnim w tym roku, ponieważ tak się jakoś dziwnie dzieje, że w grudniu zoptymalizować podatek. Pewnie napiszę parę zdań na ten temat w przyszłym miesiącu.

Zmodyfikowano 09.12.2009r
Usunąłem pewne sformułowania, które odradzała mi część z was, poza tym bez zmian.

12 komentarzy:

 1. Bartku gratulacje - 100% zyskownych transakcji, po prostu nie do uwierzenia ! Super !!

  OdpowiedzUsuń
 2. Co to Mikołaj z rajdem do Ciebie przyszedł o miesiąc wczesniej? ;-)
  Gratulacje !

  OdpowiedzUsuń
 3. Bartku, jeżeli możesz się podzielić, napisz coś o swoich zasadach - zajmowania pozycji i SL (czym się kierujesz, jak ustawiasz SL, czy je zmieniasz, czy stosujesz TP). Aaaa ciekawią mnie te "błędne" decyzje... słowem czekam z ochotą na kolejne Twoje wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prezesowi gratulujemy i przypominamy ze listopad jeszcze w poniedzialek :D A za pomysl z longami z poprzedniego podsumowania to wielkie dzieki. Skorzystalem az milo. Nie myslales moze zeby zrobic jakies newsletter ze swoimi biezacymi transakcjami?

  A z innej beczki to po cholere sie jeszcze w naszej firemce uzerasz? A gdybys ponownie odchodzil to nie zapomnij o podwyzce dla ulubionych wspolpracownikow :D

  OdpowiedzUsuń
 5. @Pedro, mogę spróbować opisać całość, chociaż to by się przerodziło w nudny wykład i conajmniej kilkanaście długich wpisów. W każdym razie obiecuję, że się postaram coś na ten temat napisać. Gdybyś był zainteresowany "szkieletem" moich metod, to polecem książkę Pawła Danielewicza - Geometria Fibonacciego (nie ukrywam, że facet jest moim guru), ewentualnie książki Roberta Minera (ale tylko po angielsku).

  @Astakos, na Mikołaja jeszcze czekam, a lepiej na jakąś ładną Mikołajową :)

  @inwestor, a wiesz jaki zysk psychiczny mam, jak ci premię mogę obciąć :p Zresztą póki co, to rynek kapitałowy traktuję jako dodatek do pensji, chociaż w długim terminie, kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie nie zwróciłem uwagi na fakt, że poniedziałek to listopad. Będę musiał edytować podsumowanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. No i trzeba było poprawić. EUR/USD ucieszył mnie czterema udanymi transakcjami, poza tym ruszyłem jeszcze akcje na gpw.

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Bartek
  również moje gratulacje, tym się właśnie różnią dobrzy inwestorzy, że mają wiedzę i wyrobione wyczucie kiedy otworzyć, kiedy zamknąć pozycję, niby takie proste a jednak bardzo trudne :)

  NBL to rozczarowanie, sam go jeszcze nie skreślam tylko czekam. Przykro mi jeśli choć w pewnym stopniu trzymałeś go dlatego bo pisałem pozytywnie o Noblu.

  OdpowiedzUsuń
 9. @Zdzichu dzięki. Co do Nobla - sam odpowiadam za swoje decyzje inwestycyjne i nie w głowie mi winić za błędy kogoś innego. Zresztą NBL daje mi ciągle zyski (najtańszą transzę nabyłem za 2.84) tylko niższe niż mogły być. Przetrzymywałem go głównie z nadzieją, że przed raportem za trzeci kwartał przebije 6zł, chociaż okazało się, że inwestorzy nie chcą oddawać kasy Czarneckiemu :).

  OdpowiedzUsuń
 10. Po fuzji może będzie nowy skrót dla Nobla (GNB?) i też powinny być solidne wyniki począwszy od II-III kwartału 2010 jak się skończą wysokie odpisy na złe kredyty consumer finance w Getin Banku. Pytanie, kiedy te wyniki zaczną być dyskontowane, ja liczę się z tym że może to być od nowego roku.

  Nie czuję się jeszcze na siłach by mieć większość gotówki w derywatach a trzymając się akcji, NBL to nadal dla mnie jeden z najlepszych typów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wyślę Ci mailem ciekawe opracowanie bzwbk o fuzjach i przejęciach. Generalna myśl jest taka, że większość fuzji zaraz po finale kończy się mocnym spadkiem cen akcji i to może być ciekawy moment na odkupienie GNB (tym bardziej, że zapowiadają wypłatę dywidendy na poziomie 25%).

  Zasada bardzo słuszna - ja mam znaczącą część kasy na lokatach (nie liczę tu "lokaty" w EUR/RON) :)

  A tak na marginesie, to przy zachowaniu pewnych zasad, inwestowanie w kontrakty jest bezpieczniejsze niż inwestycje w akcje.

  OdpowiedzUsuń
 12. @ Bartek,

  fuzja Getin Noble jest dość nietypowa, ponieważ oba banki względnie łatwo zintegrować - mało placówek i pracowników Noble (prawie brak placówek stałych, głównie doradcy mobilni) i sieć placówek Getina będą się uzupełniać.

  Dlatego nie oczekuję spadku cen akcji w reakcji na fuzję.

  OdpowiedzUsuń