Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

środa, 14 września 2011

NBG w kontekście kulinarnym

Przepis na spekulacyjne 25.5% lub 53% w 4 miesiące: szczypta soli, krztynka NBR. Podgrzać w Grecji.

Dzisiaj krótko i mocno spekulacyjnie. Przyglądałem się ostatnio radosnej wyprzedaży na greckim parkiecie, którego główny indeks rypnął sobie od 2007 roku o ok 85%.


Nie czarujmy się - w cenie akcji greckich jest bankructwo tego kraju. Kontrowersyjnie uważam, że bankructwo rządu (pewnie poprzez restrukturyzację) nie powinno mieć aż tak dramatycznych skutków, jakie obecnie dyskontują rynki. A biorąc pod uwagę przecenę, jaka spotkała największe banki greckie, należałoby się spodziewać ich upadku. Stąd też moja decyzja o nabyciu akcji National Bank of Greece (NYSE:NBG), który został przeceniony o wesołe 94% w przeciągu 5 lat (kapinkę mniej, bo w międzyczasie był split 26:25). Żeby było śmieszniej, pierwszym, stratnym rokiem dla banku był ten zakończony 31.XII.2010, a sama strata sięgnęła połowy zysku za rok 2009.

Nie wrzucam analizy finansów tego cudeńka, bo tak na prawdę gra rozegra się o to, czy UE i Grecja pozwolą na wymuszone bankructwo (wymuszone, bo IMO spowodowane ono może być jedynie przez namiętne wycofywanie depozytów przez zachwyconą konsekwencjami lewicowego rozpasania ludność) i o to ile tak na prawdę w bilansie tego banku jest "bezpiecznych" papierów rządowych. Na osłodę, wystawiłem sobie opcyjkę na te papiery, która wygasa 18 lutego 2012, z premią 20 USD i strajkiem na poziomie 1 USD. Przy cenie nabycia na poziomie 0.78 USD za akcję, premia stanowi 25.5% wartości akcji, natomiast w przypadku wykonania, do zarobienia będzie 53%. Co ciekawe w 2010 bank wypłacił dywidendę (26c), którą zresztą płacił regularnie od 2000 roku, z krótką przerwą w 2009. Gdyby podobna dywidenda została wypłacona w 2011 (na co nie liczę), stanowiłaby skromne 33.3%. Mam nadzieję na wznowienie dywidend w terminie do 5 lat. Oczywiście o ile wcześniej nie zostanie wykonana jedna z wielu opcji, jakie zamierzam wystawić na te akcje.

Ze względu na mocno spekulacyjny charakter inwestycji, zaangażowanie jest na poziomie kilku procent.

Full disclosure: long NBG,(0.78 USD), short call NBG (NBG.C.18FEB12.US.AM.1, 0.20 USD).

8 komentarzy:

 1. Tylko obserwować i się uczyć inwestowania od Ciebie Bartku. Życzę sukcesów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bartku a co myślisz o ETF na indeks Grecji i ETF na Złoto oczywiście put - gdzie je najłatwiej kupić ?

  OdpowiedzUsuń
 3. @Zdzichu, nie ma co chwalić dnia przed zachodem - zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie :)

  @Anonimowy, szczerze mówiąc nie znam ETFów, które śledziłyby indeksy greckie. Był kiedyś taki ETF: Claymore/Delta Global Shipping Index, który lokował ok 20% aktywów w Grecji, ale został zamknięty w maju 2010 ze względu na brak zainteresowania. Być może pomógłby kontakt z biurem KBC, które daje dostęp do rynku Greckiego - może oni wiedzą coś więcej na ten temat. Ewentualnie pozostaje możliwość zabawy NBG, ANW i CCH - notowanymi na NYSE akcjami greckimi, z ww. tylko na NBG nie ma możliwości krótkiej sprzedaży.

  Jeżeli chodzi o ETFy na złoto, to praktycznie na każdym parkiecie europejskim jest ich sporo. W Polsce dostęp do nich dają także brokerzy korzystający z platformy Saxo (np Tms, czy IDM). Na LSE to będzie np GB:SBUL (short gold ETF), albo na NYSE:DGZ (short gold ETN - podkreślam ETN, a nie ETF).

  OdpowiedzUsuń
 4. Bartek: Gdybyś mogł napisać gdzie/w jaki sposób można kupić sobie troche udziałów Banku Grecji?

  OdpowiedzUsuń
 5. @Anonimowy, jest kilka możliwości - albo bezpośrednio na ateńskim parkiecie, albo na nowojorskim, frankfurckim lub londyńskim. Najtaniej będzie kupić na NYSE (USA). Dostęp do NYSE oferuje w Polsce co najmniej czterech brokerów - BZWBK, ING, BOŚ i KBC. Osobiście korzystam właśnie z tego ostatniego i jestem bardzo zadowolony. Z tego, co pamiętam, to KBC daje dostęp do zagranicy z automatu po otwarciu konta. Chociaż na wszelki wypadek trzeba by się było dopytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. w mbanku jest fundusz wiof estern, ktory inwestuje w grecje i cypr, niedawno kupilem za pare groszy

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,
  Czy istnieje mozliwosc wymiany linkow lub nawiazania innej wspolpracy. Moj adres rafal.glodek@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. @grzes, dzięki za informację.

  @Anonimowy, jasne - wszystko da się zrobić :)

  OdpowiedzUsuń