Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

środa, 10 października 2012

Debiut ZE PAK

Dzisiejszy wpis jest sponsorowany przez ofertę publiczną Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Największą i jednocześnie bardzo ciekawą ofertą jaką w tym roku przedstawił Skarb Państwa.

Podstawowe parametry oferty kształtują się następująco:


Opierając się na danych, jakie są dostępne na stronach DM oferta wydaje się ciekawa. Oczywiście ze szczegółową oceną wypada się wstrzymać aż poznamy prospekt (publikacja jest przewidziana na 11.X). Natomiast poniżej prezentuję parę wskaźników i wycen obliczonych na podstawie danych z kategorii "wyszperane w sieci"

Oferta jest interesująca jeżeli chodzi o cenę za akcję (przynajmniej w transzy dla indywidualnych). Podana cena - 33 PLN za akcję mieści się w dolnej granicy wycen sporządzonych przez biura maklerskie i oferuje (przynajmniej teoretycznie) ciekawy stosunek zysku do ryzyka:


Podstawowe wskaźniki również wyglądają nie najgorzej:


Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że ZE PAK może wejść w skład indeksu WIG20 zastępując Boryszew. Bardzo mnie ciekawi cena, jaką skarb państwa zaśpiewa dla instytucjonalnych (ostatnimi czasy przyzwyczailiśmy się do tego, że jest ona wyższa niż cena dla indywidualnych).

Harmonogram oferty wygląda następująco:


Podsumowując - na korzyść oferty przemawia niska cena i to, że spółka znajdzie swoje miejsce w mWig40, a możliwe, że nawet w Wig20. Na niekorzyść z kolei działa mała rozpoznawalność spółki i wysoka wartość pakietu, na jaki może złożyć zapis pojedynczy inwestor. Co ciekawe, gdyby przyjąć, że w zapisach dla inwestorów indywidualnych weźmie udział największa (GPW - 323k) i najmniejsza (JSW - 168k) liczba inwestorów, którzy brali udział w prywatyzacjach w ostatnich latach, to na poszczególnego inwestora przypadałoby:

- 12.1 lub 20.1 akcji (399.3 PLN - 663.3 PLN)
- 23.2 lub 38.7 akcji (765.6 PLN - 1277.1 PLN)

4 komentarze:

 1. Ale jeśli da się zarobić to nie znajdą się chętni do tego ? ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli da się zarobić, to na pewno znajdą się chętni :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej Bartku, long time no see :D

  Mma nadzieje że to IPO trochę ruszy rynkiem. Sam jestem nieco z boku rynku od jakiegoś czasu ale na PAK chyba się zapiszę.

  Szkoda by blokować kwotę na maks zapis jeśli i tak będzie mega redukcja. Ostatnio ponoć była redukcja nieproporcjonalna. Dlatego może się zapiszę za jakieś 10k a i tak pewnie dostanę tyle papierów co inni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej Zdzichu,

  ja też się przymierzam do 10k, chociaż może uda się wywiedzieć w DM jak przebiegają zapisy i na tej podstawie podjąć jakąś decyzję. Niemniej jednak sądząc po wycenach, oferta jest ciekawa. Czekam jeszcze na PHN :)

  OdpowiedzUsuń