Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

poniedziałek, 8 lipca 2013

IKE 2013

Ostatnie wesołe rozwiązania naszego jeszcze weselszego nierządu spowodowały wiele zamieszania na rynku. Jednym zapewne puściły stop lossy, innym nerwy ale może zamiast rwać włosięta z głowy warto rozejrzeć się za okazjami? Przewrotnie powiem jednak, że obecnie na Polskim rynku inwestuję tylko w ramach IKE lub za pomocą pochodnych.

Ok, zacznijmy może od małego sprawdzam, bo pewnie po "takich" spadkach wiele osób będzie ciekawych, jak też może sobie moje IKE radzić od poprzedniego zestawienia. Jak widać w komentarzach pod poprzednim wpisem, dorzuciłem jeszcze odrobinkę polskiej bankowości pod postacią PKO BP po cenie 34.30

Od ostatniego zestawienia najwięcej zmieniło się w energetyce - szczególnie kochany Donaldinio załatwił PGE wtryniając jej budowę nierentownej (wg. wcześniejszych informacji) elektrowni w Opolu do czego dołożyła się UE i przykręcenie zielonej śrubki. PZU udało się zawędrować nieznacznie wyżej, za to zachwyca MAG, który od ostatniego zestawienia urósł o blisko 33%, a od momentu kupna o 53%. Wspomniane poprzednio PKO zarobiło fantastyczny 1%.

Z nowości, na moją emeryturę pracują:
 • Znany i lubiany KGHM - przeznaczenie 30% zysków na wypłatę 9.80 PLN na akcję (stopa 7.4%) jest IMO OK. Wprawdzie podatek od kopalin przyczynił się do spadku zysków, a koszty nowych inwestycji okazały się wyższe od oczekiwań ale uważam, że jeżeli potraktujemy spółkę jako formę obligacji, to jest więcej niż przyzwoicie. 
 • Dalej mamy EuCO - spółka moim zdaniem bardzo ciekawa i działająca w interesującej branży, co więcej z ambicjami rozwoju poza Polską co może znacząco przełożyć się na poprawę wyników. Jednocześnie bardzo otwarta na akcjonariuszy - podczas WS przez dobre półtora godziny maglowałem wiceprezesa. 
 • 4 Fun Media - maszynka do generowania gotówki - wprawdzie malejące marże nieco niepokoją, jednakże spółka udowodniła, że potrafi się dynamicznie rozwijać. Jak na mój gust nadal w miarę tania. Dziwi strasznie niska pensja pani prezes, no ale co kto lubi. 
 • I ostatni ze świeżaków - Duon - spółka działająca w interesującej branży - zagranie pod umiejętność spółki w takim zagospodarowaniu przepisów europejskich aby ustawić się w doskonałej pozycji, kiedy Polska zostanie zmuszona do zderegulowania rynku. Ponadto ich działalność w dystrybucji energii elektrycznej jest interesująca. Dostrzegam tutaj pewną analogię do niegdysiejszych Netii i Telekomunikacji.
Benchmarki - no skoro publikuję zestawienie, to osiągnięte wyniki warto do czegoś porównać. Poprzednio wspominałem, że ETF już nie wypłaca dywidendy, dzięki czemu naśladuje indeks Wig20 TR. Tutaj też ważna uwaga - jak ostatni osioł - wpadłem na to dopiero dzisiaj pisząc niniejszego posta - jedynym sensownym benchmarkiem jest Wig20 TR. Oczywiście ze względu na dywidendy. Otóż Wig20 jako indeks obrazuje stopę zwrotu z 20 spółek z których większość płaci dywidendę, natomiast w kursie jej nie ma (pomimo iż po każdym ustaleniu prawa następuje jej odcięcie od kursu spółki i oczywiście od samego W20). Zatem jeżeli publikuję zestawienie i do stopy wliczam otrzymane dywidendy, to powinienem to samo uczynić z benchmarkiem. Dotąd było to utrudnione, bo samemu trzeba by było o to zadbać, szczęśliwie GPW od jakiegoś czasu robi to za nas publikując indeks Wig20 TR. Także drodzy czytelnicy pamiętajcie o tym kiedy będziecie przyglądali się stopom zwrotu prezentowanym przez rozmaitych analityków, fundusze itp - w końcu W20 płaci r/r ok 6%.

Ok, wracając do benchmarków - W20TR spadł o ok 10% od marca (poprzednie zestawienie), podczas gdy wartość "starego" portfela od tego czasu praktycznie nie zmieniła się (wzrost o 0.7%) - spadki na PGE, TPE i ETFie zrekompensowała wypłacona dywidenda (TPE, aczkolwiek siłą rzeczy widoczna w ETFie i na TPE) oraz zachowanie MAG (i co nieco PZU). Nowości na razie nie uwzględniam, bo po części poszedł na nie limit za 2013. Reszta limitu na razie leży na koncie i czeka aż podejmę kolejne decyzje o kupnie. Jeszcze jedna uwaga - do cen kupna wliczyłem prowizję (oczywiście tylko za kupno), czego z wiadomych przyczyn nie zrobiłem w przypadku W20 i W20TR.

7 komentarzy:

 1. Ładnie Waść piszesz, tylko że nieczęsto :) IKE to dobra sprawa właśnie na takie długoterminowe strategie.

  Z chwilą wprowadzenia opcji na akcje, zamierzam trochę przyatakować, żeby można było nimi trochę handlować przez IKE.

  Wtedy faktycznie IKE zyskałoby na atrakcyjności

  OdpowiedzUsuń
 2. A prawda, że nieczęsto - kryzys Panie, kryzys :)

  Natomiast jeżeli chodzi o opcje na IKE - co ja się naatakowałem, żeby GPW cośkolwiek ruszyła w tym temacie. Ech, szkoda gadać. Za to z ust osoby zajmującej się rynkiem pochodnych (jego promocją dokładniej) dowiedziałem się, że strategia giełdy polegać będzie na wyjściu z tym tematem do cyt. "mózgowców z politechnik".

  W każdym razie z tymi opcjami będzie jeszcze jeden problem. Licząc, że zrobiliby ten sam myk, jaki jest w USA na kontach IRA (takie nasze IKE) i daliby te opcje, to zapewne depo będzie wynosiło tak samo, jak na IRA 100%. Co przy takim PZU (~42k), czy KGH (~12k) może być mało atrakcyjne choćby dlatego, że składki na depo pod opcję na PZU musisz wpłacać ponad 4 lata ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję Bartku Magellana.

  Mam nadzieję że przyszłe sukcesy na polskim rynku skłonią Cię do częstszego blogowania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej Zdzichu, jak wena dopisze, to pewnie pojawi się więcej wpisów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Skorzystałem z okazji żeby dokupić co nieco KGHu po niższych cenach

  OdpowiedzUsuń
 6. Szykując się na zimę zamierzam kupić nieco węgla. Go go LWB

  OdpowiedzUsuń
 7. Odsetki pewne jak w banku - dzisiaj wlazło peło poprzez nowe cudo Raiffeisena czyli certyfikaty odwrotnie zamienne na akcje. Jak to cudnie brzmi. Jestem szczęśliwym (tylko mi tu nie bankrutuj Raiffeisenie) posiadaczem RCPEO10215

  OdpowiedzUsuń