Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

wtorek, 4 stycznia 2011

Belka umacnia złotego

Jak donosi Reuters, Marek Belka zdecydowanie opowiedział się za podniesieniem stóp procentowych. Na pytanie czy taka podwyżka może nastąpić na następnym posiedzeniu RPP (18-19 stycznia), prezes NBP odpowiedział, że osłabienie się złotego wywołane przez potencjalną "kolejną Irlandię" byłoby nie do zatrzymania nawet przez mocną podwyżkę stóp. Jednocześnie zaznaczył iż najbliższa podwyżka powinna być rozpatrywana jako pierwsza z cyklu, a nie pojedyncze wydarzenie. Powyższe wypowiedzi oraz kalendarz aukcji obligacji skarbowych państw z grupy PIIGS (5 i 19 stycznia Portugalia; 13 stycznia Włochy i Hiszpania) sugeruje podwyżkę stóp już w tym miesiącu, jednakże nie wydaje się, aby przy obecnym kursie polskiej waluty, wzrost stóp mógł przekroczyć 25pb już w styczniu. PLN mocno reaguje na opublikowany wywiad:
Nikczemne umocnienie do zielonego wiązałbym z opublikowanymi ok. godz. 20 wynurzeniami Bena na temat walki z bezrobociem, którą zamierza kontynuować do momentu, kiedy każde amerykańskie niemowlę nie zostanie zatrudnione na min dwóch etatach. Jak słusznie twierdzi Ben, Chińczycy mają sporo własnych problemów i bez wybitnej Jego (Bena) pomocy nie osiągną statusu pierwszej gospodarki świata. Zatem Ben będzie siedział i drukował chińską inflację.

2 komentarze:

  1. Znaczy że Chińczycy co, mają pozwolić na umocnienie yuana jako narzędzia walki z inflacją? Czy Ben chce w ten sposób to wymusić, stawiając CHRL przed wyborem mniejszego zła?

    Co do EURPLN, jaki przedział wahań dopuszczasz w tym kwartale? Sprzedałem właśnie put na EURPLN z bep na 3,76, premia 0,0207 na 31.03.2011 i się zastanawiam czy powiększać pozycję i przy jakim triggerze

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłoby to całkiem niezłe rozwiązanie (kolejne umocnienie juana), do którego jednak Chińczycy się nie palą ze względu na bardzo słaby rynek wewnętrzny. Łatwiej jest im walczyć z inflacją za pomocą podwyżek stóp procentowych, a przez sztywny kurs juana do dolara, podwyżki stóp w Chinach umacniają siłą rzeczy zielonego. Oczywiście przez to, że Ben twierdzi, iż najlepsza droga na pobudzenie rynku pracy to właśnie pompowanie forsy w giełdy (grudniowy komunikat), to Chińskie stopy będą miały negatywny wpływ na rynki :)

    Mam wrażenie, że EURPLN będzie miał problem z zejściem poniżej minimum z 2010r. Szczególnie teraz, gdy prawdopodobnie rozpoczęła się korekta grudniowego rajdu. Największym zagrożeniem dla tego scenariusza będzie podwyżka stóp o 50pb już w styczniu.

    OdpowiedzUsuń