Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

poniedziałek, 28 lutego 2011

Dzień obligacji spółdzielczych

Dzisiejszy dzień na rynku Catalyst upłynął pod znakiem nowych emisji
3 banków spółdzielczych. Łączne obroty na tych papierach wyniosły 6.60 mln PLN, plus 707 tyś PLN obrotu na papierach BPSu daje 7.30 mln obrotu, co stanowi 1.88% obrotu na Catalyscie za IV kwartał ub. r.


Na dzisiejszej sesji właścicieli zmieniło 50% papierów MBSu i 25% papierów BOMu. Niewielka ilość transakcji sugeruje iż obligacje obejmowane były przez inwestorów instytucjonalnych. Z nowych emisji najciekawsze są papiery SBK (kupon indeksowany jest stawką wibor 6m + 4%), które miałem nadzieję objąć po cenie zbliżonej do ceny nominalnej i uzyskać rentowność w okolicach 8.00% Obejmując dzisiaj obligacje poszczególnych banków można było uzyskać rentowności:

7 komentarzy:

 1. Myślę jeszcze z pół roku i może będzie warto wejść w tzw. długi koniec krzywej dochodowości. Myślę o 10-letnich skarbowych jak dojdą do yieldu ok. 7%.

  Opcja z obligacjami spółdzielczymi też jest bdb jako że dają na start prawie 8%. Pamietasz może ilo letnie są to obligacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Zdzichu ticker tych papierów zawiera info o dacie wykupu. Konstrukcja tickera jest następująca: Nazwa[3znaki]miesiąc_wykupu[2znaki]rok_wykupu[2znaki].
  Także są to obligacje "prawie" dziesięcioletnie. MBSowi zostało do wypłaty 19 kuponów (półroczne płatności), a BOMowi i SBKowi po 20. To są dość fajne papiery, bo przy następnym fixie kupon np SBK skoczy z 8.05 do 8.37 (na dzisiaj), a po podwyżkach stóp (oczekiwania rynku sięgają nawet 150 pb) kupony tych papierów mogą oscylować w okolicach 10%. Te papiery są dla mnie zamiennikiem lokat z niższą płynnością i marginalnie wyższym ryzykiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obligacje BPSów są bardzo bezpieczne, a oferują atrakcyjną stopę zwrotu. Myślę, że dla konserwatywnego inwestora, poszukującego wyższego zysku przy niskim ryzyku emitenta, te obligacje są dobrym wyborem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bartku, zrobiłeś wakacje od blogowania.... co nowego u Ciebie?

  OdpowiedzUsuń
 5. @Zdzichu odpowiadając klasykiem "(...)ale iż różne są czasy w roku, też są i różne przypadki i w gospodarstwie, i w każdej sprawie człowieka poćciwego, gdyż rok jest na czworo rozdzielon: naprzód wiosna, więc lato, potym jesień, więc zima." :)
  Wrócę jak sądzę w przyszłym tygodniu, aktualnie u mnie jest coś na kształt jesieni średniowiecza :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bartku już od 2 tygodni mamy wiosnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kto by się spodziewał że obligacje banków spółdzielczych tak pójdą w górę. Później tylko robić przelew https://www.cashbill.pl/platnosci

  OdpowiedzUsuń