Najlepsze wyniki

Najlepsze wyniki

niedziela, 22 grudnia 2013

Wiedźma pierwsza - OW20BWW

Znowu nadszedł TEN weekend. Tym razem jest to TEN weekend grudniowy, a przez TEN mam na myśli weekend po dniu trzech wiedźm, a więc czas rozliczeń. Tak jak poprzednio, zacznę od OW20BWW. Tym razem wynik nie jest tak sympatyczny, aczkolwiek w porównaniu z benchmarkami zabawa opcjami przynosi dużo lepsze rezultaty:


Od ostatniego zestawienia Wig20 urósł o pełne 0.03pp, W20TR o 0.66pp (ach te dywidendy), a OW20 jest na plus 2.86pp. Niby szału ni ma ale należy pamiętać, że cel był taki, żeby oscylować nieco powyżej W20TR przy niższym ryzyku. Tymczasem po niecałych sześciu miesiącach wynik jest 2.6 raza lepszy od W20 i prawie o 50% lepszy od benchmarku tzn. od W20TR. Co więcej, jak się ostatnio żaliłem, płacę dodatkowo za niską płynność na niektórych seriach (daję lepsze ceny, niż mógłbym). Obecnie w portfelu poza gotówką jest 95 jednostek ETFa i 60 obligacji GNB0218.

Plan na kolejny kwartał, to dorzucenie dodatkowej pozycji w ETFie (po "wykonaniu" jakiegoś PUTa) i wynikająca z tego dodatkowa pozycja covered call. CC jest strategią bardziej ryzykowną ale też i potencjalnie bardziej dochodową o ile baza (w tym wypadku Wig20 pójdzie chociaż odrobinę w przewidzianym kierunku). Obecnie na poniedziałek planuję sprzedać trzy PUTy (zobowiązać się do kupienia indeksu) ze strajkami:
 1. 2300 / 2350
 2. 2400
 3. 2450 / 2500
oraz min. jednego CALLa w zestawie z ETFem (tzn. zobowiązać się do sprzedaży posiadanego ETFa o ile Wig20 osiągnie poziom określony w strajku opcji) z ceną wykonania 2450 / 2500. Nie jestem pewien, czy przy obecnym poziomie W20 chcę wystawiać "gołe" calle. Poobserwuję troszkę rynek i decyzję podejmę prawdopodobnie po nowym roku.

Jak łatwo się domyślić patrząc na planowane transakcje - zakładam, że w najbliższych miesiącach indeks nie będzie (za bardzo) spadał. Tym razem nie zdecydowałem się na nabycie dodatkowego pakietu jednostek ETFa, natomiast jeżeli w marcu któryś PUT miałby zostać "wykonany", to prawdopodobnie zajmę dodatkową długą pozycję.

Trochę zaniedbałem stronę edukacyjną tego przedsięwzięcia ale to dlatego, że chodzi mi po głowie pomysł, aby przenieść ją na formę "live tradingu". Muszę to jeszcze przemyśleć ale wydaje mi się, że mogłoby być ciekawie. Wszelkie sugestie jak zwykle mile widziane.

11 komentarzy:

 1. Bartku planujesz jakoś w styczniu zrobić następne świetne szkolenie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że poprzednie się podobało. W nowym roku, tak na przełomie stycznia i lutego powinno się coś w klimacie OW20BWW pojawić, tylko godziny mogą być dziwne, bo planuję być po drugiej stronie globu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Północna? Będziesz Kima uczył inwestować ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy arykuł
  Zapraszam na: http://blogi-finanse-inwestycje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie Bartku cos Pan ucichł, jakis nowy tekst by sie przydał

  OdpowiedzUsuń
 6. Kim ma 100% poparcia, wie więc jak prowadzić biznesy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. @Anonimowy, coś się pojawi jak sądzę jeszcze w tym miesiącu, chociaż nie obiecuję, że w tym tygodniu :)

  Natomiast będzie można poczytać duży raport mojego autorstwa o OGZPY w najbliższym EM

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo ciekawe wyniki :) Spodziewałam się gorszych :)
  W każdym razie szukam program do rozliczania pit 2013 bo w sumie powoli zaczyna nas czas gonić :/

  OdpowiedzUsuń
 9. "coś się pojawi jak sądzę jeszcze w tym miesiącu".
  A miesiąc niedługo się kończy. Przekuwaj zamiary w czyny i pisz.

  OdpowiedzUsuń